Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

cibulka sazečka a sadbový česnek

 

           OZIMÁ CIBULE SAZEČKA                                                          

 

     Nabízíme ozimou červenou cibuli ROLEIN. Ve výborné kvalitě, "na váhu".

           SADBOVÝ ČESNEK                                                                    

       Jako každý podzim pro Vás máme český sadbový česnek. Část prodáváme (s povolením) "na váhu", část balenou po 4 resp.8 kusech. Nabízíme následující odrůdy:

     ANTON
Ozimý širokolistý nepaličák. Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu. Cibule středně velké, barva vnějších suknic šedobílá s výraznými fialovými skvrnami, uspořádání stroužků v cibuli nepravidelné, stroužky středně velké, v počtu 8 – 12. Listy střední až dlouhé, vzpřímené, tmavě zelené. Vysoká odolnost vůči hospodářsky významným virům je dána geneticky. 

     BJETIN
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou ploše kulovité, barva vnějších suknic je smetanová, mírně nafialovělá, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané, v počtu 8. Rostlina je vysoká, listy dlouhé, vzpřímené, sytě zelené. Velmi výnosná skladovatelná odrůda. Nejranější odrůda paličáku – sklizeň v prvních dnech července – velmi vhodná pro sklizeň na zeleno. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.

     HAVRAN
Ozimý širokolistý paličák. Cibule střední až velké, kulovité, základní barva obalových suknic bílá, skvrnitost výrazná, fialová, uspořádání stroužků v cibuli pravidelné, velikost stroužků velká, počet stroužků střední (6). Listy vzpřímené, velké. Výnosná odrůda, hmotnost cibule je střední až velká, skladovatelnost je vysoká. Polopozdní odrůda sklizeň kolem 20. července. Na trh se bude dodávat „bezvirózní sadba“. Chuť ušlechtilá, velmi ostrá

     SLAVIN
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 10 – 14 stroužků. Skladovatelnost do konce dubna. Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je vysoká. Výnosná odrůda s vynikajícím tříděním tržního zboží. Poloraná odrůda – sklizeň kolem 15. července. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.

     ZÁHORSKÝ II
Ozimý širokolistý nepaličák, má nahradit starší odrůdu Záhorský. 
Cibule střední až velké, ploše kulovité, základní barva obalových suknic šedobílá. Stroužky v cibuli uspořádány nepravidelně, středně velké, v počtu 8 – 15. Listy vzpřímené, krátké až střední. 
Hmotnost cibule je střední až vysoká, skladovatelnost je vysoká. Poloraná odrůda – sklizeň do 10. července. 
Na trh se bude dodávat „bezvirózní sadba“. 

      Informace o česneku převzaty z webu "k-cesnek.cz" šlechtitele ing. Kozáka
www.cesneky.cz

      Upozorňujeme: letos se nebývale rozmohl jeden ze škůdců česneku vlnovník česnekový. Je proto vhodné okamžitě po koupi ho rozložit na stroužky, spočítat a potřebné množství namořit v sulce (moříme v 4-5ti% roztoku 3 hodiny). Poté uskladnit a sázet později.

 

 Pěstování česneku ( převzato z http://www.k-cesnek.cz od pana Kozáka )

Moření

V současné době už nedoporučujeme rozdružení česneku na stroužky a jejich moření výhradně těsně před výsadbou, ale považujeme rovněž za správné rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby na suchém větraném místě. 
Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%) proti vlnovníku česnekovému (proti háďátku zhoubnému téměř neúčinkuje – ale v naší sadbě háďátko není). Česnek se moří 6 – 12 hodin (přes noc), ne déle – může dojít k popálení. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. 
Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit. 
Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.

Výsadba

Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží. Jarní česnek sázíme jakmile to počasí dovolí. 

Ochrana proti houbomilce

Uvedené přípravky se poprvé aplikují ihned, jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 stupňů Celsia (většinou v březnu), podruhé za 14 dní po prvním ošetření.
Karate se Zeon technologií 5 CS (0,6 l/ha, 0,1 %),

Kultivace

Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná. Na jaře až do výšky porostu asi 15 cm je velmi prospěšná opakovaná kultivace napříč řádků lehkými branami nebo vidlemi. Později se udržuje kyprý povrch pouze mezi řádky a v řádcích se odpleveluje ručně. Pokud se odpleveluje chemicky a půda netvoří škraloup, kultivace je zbytečná.

Hlávkování

Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.

Hnojení a závlaha

Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách vždy po 1 q na hektar: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Doba sklizně

Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení

Suší se s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, nebo se rozkládají na dřevěné či hliněné podlahy půd nebo na rošty.
V dobrých podmínkách sušení česneku trvá jeden měsíc.

Čištění a třídění

Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm. Kořeny je možné odstranit už při sklizni na poli: to se odřezávají i s částí podpučí, které je v té době měkké. Při by Vid-Saver" href="#">čištění se vytřídí cibule malé, poškozené, špatně vyvinuté, případně příměsi jiných odrůd. Vytříděné cibule se uloží ve skladových obalech na suchém větraném místě.

 

TOPlist